Protez Tırnak Teknikleri

Protez tırnak kırılmış veya çatlamış doğal tırnak üzerine, tırnak yeme alışkanlığı veya tırnak boşalması olan kişilere, sararmış yaşlı tırnakların yerine estetik görünüm vermek için yapılan bir işlemdir.

Yaklaşık 45dk. ile 2 saat arasında süren işlemler sonrasında elde edilen protez tırnaklar bakımları yapıldığı takdirde uzun süre kullanılabilir.

Protez tırnak uygulaması farklı teknik ve malzemelerle 3 farklı şekilde yapılabilir.

Bunlar akrilik sistem, dipping sistem ve jelli sistemlerdir.

Akrilik Sistem: Akrilik pembe toz pudra (polimer) ve sıvıdan (monomer) oluşur. Bu ikilinin karışımı tırnak yüzeyine uygulanır, ultraviyole cihazlarda ışık altında kurutularak sertleştirilir. Normal tırnaktan 80 kat daha dayanıklıdır. Akriliğin çok keskin bir kokusu vardır fakat mikrop barındırmaması nedeniyle sağlıklı bir malzemedir.

Dipping Sistem: Özel olarak üretilmiş tip adı verilen takma tırnakların yapıştırıcı ve akrilik toz pudra yardımıyla tırnağa uygulanması şekline dayanır. Akrilik Sistem tekniğinde kullanılan sıvı bu teknikte kullanılmaz.

Jelli Sistem: Tırnağın uç kısmına takılan protezin arkasında kalan boşluk üzerine sürülen jel yapıda sıvı bir karışımın, ultraviyole kurutucu cihazlar marifetiyle ışık altında sertleştirilmesi sonucu elde edilen protez tırnaklar jelli sistem olarak adlandırılır. En yaygın protez tırnak tekniğidir.

About the Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like these

Tıkla Ara